Beyin görüntüleme teknikleri

0
5867
Beyin görüntüleme teknikleri nedir
Beyin görüntüleme teknikleri nedir? Beyin görüntülüme teknikleri

Beyin görüntüleme teknikleri nelerdir?

Beyin görüntüleme teknikleri nelerdir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını inceliyoruz.

Mikroelektrot tekniği

Ayrı nöronların faaliyetini ölçen tekniktir. Bu teknikle nöron zarlarında olan gelişimler, aksiyon potansiyeli, bir ilacın yahut toksinin nöronlardaki etkisi ölçülebilir.

Makroelektrot tekniği

Beynin belirli bir bölgesindeki aktiviteleri görüntüler.

Beynin yapısını ölçen teknikler

Canlı bir beynin yapılarını haritalamak için kullanılır. Bilgisayarlı beyin tomografisi ve manyetik rezonans görüntülemesi bu tekniklerdendir.

Bilgisayarlı beyin tomografisi

X ışınları kullanılarak beynin 3 boyutlu görüntüsü elde edilir. Radyasyon içerdiği için hamile kadınlarda ve çocuklarda kullanılmaz.

Magnetik rezonans tekniği

Güçlü bir manyetik alan ortamında radyo frekans dalgaları aracılığıyla görüntü oluşturma tekniğidir. İç beyin yapılarını ve yumuşak dokuları görüntülemede çok başarılıdır. Çekim sırasında radyasyon vermez. Beyin dokusundaki hastalıkla ilişkilendirilebilecek değişiklikler ve damar yapılarındaki bozulmalar hakkında bilgi verir.

Fonksiyonel görüntüleme teknikleri

Beynin belli uyaranlara yanıt verirkenki fonksiyonlarını ölçer. Örnek olarak EEG, MEG (magnetoencephalography), MSI (magnetic source imaging), PET (positron emission tomography), radyoaktif PET, SPECT (single photon emission computed tomography) ve fMRI teknikleri verilebilir.

  • EEG görüntüleme

Hem uyku hem uyanıklık halindeyken beyindeki sinir hücreleri tarafından üretilen elektriksel faaliyetleri ölçer.

  • MEG-MSI

Her ikisi de EEG ye çok benzer prosedürlerdir fakat EEG den daha kesin sonuçları verirler. Standart EEG de elektrik sinyalleri kafatasından geçerken bozulmaya uğrar ve kesin kaynağı bulmak zorlaşır.

  • PET-Radyoaktif PET-SPECT

Beyin aktivitesini ölçmek için radyoaktif enerji kullanılır. Genellikle kanserli dokunun yerini tespit etmek için kullanılır.

  • fMRI:

Beyindeki kan moleküllerinin hareketini ölçer. Beynin belli bölgelerini aktif haldeyken ölçmeyi hedefler. Bu yüzden ölçüm esnasında kişiye bazı uyaranlar (görsel, işitsel vs.) verilir. Sonuç olarak beynin belli bölgelerindeki kan akımı ve oksitlenme artar ve fMRI bu değişimi ölçmeye duyarlıdır.

Klinik Psikoloji Nedir?

Psikoloji Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz