Fregoli Sendromu (Bin Bir Surat Sendromu)

0
2211
Fregoli sendromu hakkında her şey
Fregoli sendromu nedir?

Fregoli Sendromu (Bin Bir Surat Sendromu) Nedir?

Fregoli sendromu adını, 1867-1936 yılları arasında yaşamış olan ve kısa sürede birçok role girebilen başarılı İtalyan aktör Leopoldo Fregoli’ den almıştır. Leopoldo Fregoli rollerini o kadar iyi yapmaktadır ki, kendisinden etkilenen bir genç kadın izleyicisi onu her yerde gördüğünü sanmaktadır. Kendisinin bu başarılı aktör tarafından kılık değiştirip takip edildiğini iddia eden kadın, tarihte kayda geçen ilk Fregoli sendromu vakasıdır.

Nadir görülen bir psikolojik bozukluk olan Fregoli sendromu, kişinin çevresindeki insanların aslında aynı kişiler olduğunu fakat kılık değiştirerek kendisini aldatmaya çalıştığını sanmalarına neden olan bir delüzyondur. Fregoli sendromuna sahip olan insanlar, çevresindekilerin kılık değiştirerek kendilerini takip ettiğini sanmaktadır ve bu durum da herkese şüpheyle yaklaşmalarına neden olmaktadır.

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yoğun travmalar gibi psikolojik bir sebepten olabileceği gibi; beyinde duyguları kontrol eden limbik sistem ve yüzleri tanımada rol oynayan kısım arasındaki yoğun ilişkiden kaynaklanan fizyolojik bir sebepten de meydana gelebilir. Her ne sebepten kaynaklanıyor olursa olsun, kişinin hastalığı ilerlemeden psikiyatrik ve psikolojik tedavi görmesi gereklidir.

Kaynak

https://www.telegraph.co.uk/film/anomalisa/what-is-fregoli-delusion-charlie-kaufman/

Klinik Psikoloji Nedir?

Psikoloji Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz