Klinik Psikoloji

0
3025
klinik psikoloji
Klinik psikoloji nedir?

Klinik Psikoloji Nedir?

Klinik psikoloji, psikoloji biliminin birçok alt alanından bir tanesidir ve bugünlerde en popüler olan bir alt alanıdır. Amerikan Psikoloji Birliği’nin 12. Bölümü yani Klinik Psikoloji Birimi’nin klinik psikoloji için 2012 yılında getirdiği resmi tanım aşağıdaki gibidir (1):

”Klinik psikoloji alanı uyumsuzluğu, yetersizliği ve rahatsızlıkları anlamak, yordamak ve iyileştirmek ve ayrıca, insanın uyumunu ve kişisel gelişimini geliştirmek amacıyla bilimi, kuramı ve uygulamayı bir araya getirmektedir. Klinik Psikoloji farklı kültürlerde ve tüm sosyoekonomik düzeylerde, tüm yaşam boyunca insan işlevselliğinin entelektüel, duygusal, biyolojik, sosyal ve davranışsal yönlerine odaklanmaktadır.’’

Tarihsel açıdan bakıldığında, klinik psikolojinin kurucusu Lightner Witmer’dır. 1896 yılında University of Pennsylvania’da çocuk ve ergenlerin psikolojik değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi amacıyla ilk psikoloji kliniğini kurmuştur. Aynı zamanda Witmer, danışmanlığını yaptığı çocukların okul ortamlarının iyileştirilmesi için de çalışmış ve bu çalışmalarıyla klinik psikologların rolünün ofis dışında da ilerlemesi gerektiğini düşünmüştür. Diğer yandan 2. Dünya Savaşı ile birlikte klinik psikoloji alanındaki gelişmeler yoğunlukla artmıştır. Savaş sonrasında geri dönen askerlerin ruh durumlarında açık bir şekilde problemlerin olduğu görülmüş ve klinik psikolojinin bu duruma müdahalesinin önemli olabileceği düşünülmüştür. Sonrasında ise klinik psikoloji doktora programları hızla artmıştır.

Klinik psikolog belli temel yeterliliklere sahip olmalıdır. Örneğin; adil, saygılı, açık bir iletişimci olabilmek; zor durumlarla başa çıkabilmek; bireysel ve kültürel çeşitliliğe karşı duyarlı olabilmek; sürekli kendini değerlendirebilmek ve tedavi yöntemlerini geliştirmek için çabalamak gibi. 2005 yılında gerçekleştirilen II. Prof. Dr. Işık Savaşır Klinik Psikoloji Sempozyumu’ndaki konuşmaların derlendiği kitapta yetkin bir klinik psikolog olmak için gereken şartlar dört maddede özetlenmiştir (2):

1)Psikolojinin farklı dallarında iyi bir eğitim almış olmak,

2)Lisansüstü düzeyde psikopatoloji, değerlendirme, psikoterapi, etik, yöntem ve istatistik konularını kapsayan kuramsal eğitimin, alanında uzman öğretim üyelerince verilecek dersler kapsamında öğrenilmesi,

3)Süpervizyon altında uygulama yapmak,

4)Lisansüstü dereceyi aldıktan sonra da hizmet içi eğitim süreçleri ile meslek yaşamı boyunca öğrenmeye açıklık ve kendini yenileme.

 Klinik Psikolog Nasıl Olunur?

Klinik psikoloji yüksek lisansının süresi 2 senedir. Klinik psikolog olmak için öncelikle 4 senelik lisans eğitiminizi bitirmiş olmalısınız. Devlet üniversitelerinde 4 yıllık lisans eğitiminin psikoloji bilim dalında yapılmış olması gerekiyor fakat çoğu özel üniversitelerde başka bölümlerden mezun olan öğrenciler de alınabiliyor. Klinik psikoloji yüksek lisans programları tezli veya tezsiz olabilmektedir. Özel üniversitelerde tezsiz yüksek lisans ücretleri tezli olanlara göre daha uygundur. Tezli yüksek lisans eğitimde, yüksek lisansı bitirebilmek için bir tez yazmanız ve onu savunmanız istenirken tezsiz yüksek lisans eğitiminde bu şart yoktur.

Klinik Psikologlar Hangi Alanlarda Çalışabilirler?

Çalışma yelpazesi çok geniş olan klinik psikoloji, ruh sağlığı alanında, sağlık hizmetleri servislerinde, hastanelerde, okullarda, üniversitelerde, adliyelerde, danışmanlık merkezlerinde, devlet dairelerinde ve askeri hizmetlerde çalışabileceği gibi, kendi özel ofislerinde de çalışabilirler.

Klinik Psikolog ve Psikiyatr Farkı

Psikiyatri ve psikoloji çoğu zaman birlikte çalışan ve birbirlerine ihtiyaç duyan, birbirlerine çok benzer iki bilim alanıdır. Psikiyatr ruh ve sinir hastalıklarında bireyde ortaya çıkan uyumsuzlukları önleme, teşhis koyma ve tanıda görev alan uzman doktor olarak tanımlanırken; psikolog, ruh bilimiyle uğraşan, bireylerin duygu, düşünce ve davranış süreçlerini inceleyen, tanı ve tedavide görev alan ruhbilimci olarak tanımlanır. Farklı oldukları noktalar ise;

1)Psikiyatr, psikiyatri alanında uzmanlaşmış tıp doktorudur ve ruh ve sinir hastalıkları konusunda farmakolojik eğitim alırlar. Yani psikiyatrların ilaç yazma yetkisi vardır ve psikiyatra gittiğinizde size ilaç yazar.

2)Psikolog ise 4 yıllık psikoloji lisans eğitiminin üzerine 2 yıl Klinik Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlaşmış kişilerdir. İlaç yazma yetkileri yoktur.

3)Psikiyatrlar psikolojik rahatsızlıklara neden olabilecek biyolojik ve nörokimyasal sebeplere odaklanır. Örneğin, depresyon tanısı koymadan önce altta yatabilecek vitamin eksiklikleri vs gibi farklı sebepleri incelerler. Psikologlar ise duygu ve davranışlara odaklanır. Örneğin, altta yatan olumsuz duygu ve düşünceleri açığa çıkartarak sizde farkındalık oluşturmaya çalışır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz