Küçük Albert Deneyi

0
7342
Küçük Albert deneyi nedir
Küçük Albert deneyi

Küçük Albert Deneyi Nedir?

Watson ve Rayner, Pavlov’un hayvanlar üzerinde uyguladığı klasik koşullanmanın insanlar üzerindeki etkisini ölçmek için Küçük Albert Deneyi ismini verdikleri deneyi yaptılar (1920). Deneyde 9 aylık bir bebek olan Albert’in belli nesnelere olan tepkilerini ölçtüler ve koşullanma yoluyla Albert’in belli nesnelere karşı korku duymasını sağladılar.

İlk aşamada, Albert’e beyaz bir fare, bir tavşan, bir maymun, yanan kağıt parçaları ve çeşitli maskeler gösterildi. Albert bebek gösterilen bu nesnelere hiçbir heyecan duymadan, korkusuz ve hissiz bir şekilde yanıt verdi. Fakat Albert, kafasının arkasında çelik çubuğa çekiçle vurulduğunda korkup birden ağlamaya başlıyordu.

Albert bebek henüz 11 aylık iken, aynı şekilde beyaz bir fare gösterildi ve saniyeler sonra çelik bir çubuğa çekiçle vuruldu. Sesi duyan Albert her seferinde birden ağlamaya başlıyordu. Deney birkaç gün devam etti. Daha sonra çekiç sesi olmadan fare gösterildiğinde, Albert birden ağlamaya başlıyor ve sürünerek uzaklaşmaya kalkışıyordu.
Buna ek olarak Watson ve Rayner; Albert’in, beyaz farenin özelliklerine benzeyen nesnelere karşı da bir korku geliştirdiğini fark etti. Örneğin, köpek, kürk palto, pamuklu yün, sakallı, tüylü maskeler vs. Bu süreç de klasik koşullanma ilkelerinde genelleme olarak bilinir.

Watson ve Rayner, bu deneyle klasik koşullanmanın fobi oluşturmak için kullanılabileceğini göstermiş oldu. Birkaç hafta ve aylar sonra Albert bebek tekrar gözlendi. Koşullanmadan 10 gün sonrasında Albert bebeğin fare korkusunun daha az olduğu kaydedildi. Bu süreç klasik koşullanma ilkelerinde sönme olarak adlandırılır. Bir ay sonrasına bakıldığında koşullanmadan hala izler olduğu görüldü ve orijinal prosedür birkaç kez tekrarlandığında koşullanmanın tekrardan oluşturulabilir olduğu kaydedildi.

Kaynak

https://www.simplypsychology.org/classical-conditioning.html

Sosyal Psikoloji Nedir?

Psikoloji Nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz