Psikoloji Okumak

0
3177
psikoloji okumak
Psikoloji Okumak - Psikoloji Bölümü Okumak

Psikoloji Bölümü Okumak

Bu yazımızda sizler için psikoloji okumak kavramını ele aldık. Her lisans eğitiminde olduğu gibi psikoloji okumanın da hem olumlu hem olumsuz yanları var. İç karartıcı olmaması adına önce olumlulardan başlamak isterim.

Psikoloji Okumanın Olumlu Yönleri

İlk olarak psikoloji; klinik psikoloji, gelişim psikolojisi, adli psikoloji, sağlık psikolojisi, nöropsikoloji ve pozitif psikoloji gibi birçok alt alana sahip bilim dalıdır. Psikoloji eğitimi alırken her alt alana dair bilgiler verilir ve öğrenciler de ilgi ve yetenek alanlarına, hangi alt alanın kendilerine daha uygun olduğuna karar vererek o alt alan üzerinde yüksek lisans yapma şansına sahip olur.

Aynı zamanda psikoloji biliminin çok yönlülüğü öğrencilerin bilgi yelpazelerini genişletir. İkinci olarak psikoloji okumak, bireyin bakış açısını genişletir ve bireye birçok değer katar. Örneğin doğumdan ölüme kadarki yaşam sürecinin temel özelliklerini öğrendiğinizde artık bireylerin belli davranışlarının aslında bu süreçlerin bir parçası olduğunu kavrayabilir ve kişileri etiketlemeden, ona göre duyarlı davranmaya başlarsınız.

Üçüncü olumlu özellik ise psikolojinin geniş çalışma alanlarıdır. Her ne kadar yüksek lisans bu bölüm için gerekli gibi görünse de yüksek lisans yapmadan da adliyelerde, şirketlerde insan kaynakları departmanında yahut formasyon eğitimi aldıktan sonra he okulda çalışma imkanınız var. Yüksek lisansı tamamladıktan sonra ise hastaneler, adliyeler, danışmanlık merkezleri, okullar, üniversiteler, rehabilitasyon merkezleri, devlet daireleri ve askeri hizmetlerde çalışabileceğiniz gibi, kendi özel ofisinizde de çalışabilirsiniz.

Psikoloji Okumanın Olumsuz Yönleri

Olumsuz yönlerine gelecek olursak, ilk olarak psikoloji bölümüne olan talepten dolayı çoğu özel üniversitelerde psikoloji lisans eğitimi bol kontenjanlarla açılıyor. Arz talep dengesine göre açılan bu eğitimlerin çoğunun sağlıklı ve düzgün olduğunu düşünmüyorum. Tabi ki aralarında birçok kaliteli okul var fakat bazı okullar sadece bunun ticaretini yapıyorlar. Buna ek olarak ders içerikleri genelde temel düzeyde oluyor ve mezun olduğunuz zaman yahut öğrenciyken belli başlı terapi veya test eğitimleri almak durumunda kalıyorsunuz.

Bu eğitimler ise yüksek fiyatlarda eğitimler ve bunların aslında lisans eğitimi boyunca verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İkinci olumsuz özellik olarak, yüksek lisans için de çoğu devlet okullarındaki kontenjan neredeyse 10 kişiyle sınırlı ve bu da öğrencileri özel üniversitelerin yüksek lisans eğitimlerine başvurmaya mecbur bırakıyor. Özel üniversitelerin yüksek lisans programları ise çoğunlukla çok sayıda öğrenci alıyor ve fiyatları lisans eğitimleri gibi fazla.

Aynı zamanda devlet üniversitelerinde yüksek lisans kabul şartlarında öğrencinin ‘psikoloji’ mezunu olması şartı aranırken; özel üniversiteler psikolojiden çok alakasız bölümlerden mezun olan kişileri yüksek lisansa kabul edebiliyor.  Yani gene aynı arz talep dengesi üzerinden kalite değil ticaret ön plana çıkıyor. Üçüncü olumsuz özelliği ise, birçok öğrencinin staj yeri bulmada zorluk çekmesidir.

Bazı okullarda zorunlu staj olmadığı için öğrenciler gönüllü olarak staj başvurusunda bulunmak zorunda kalıyorlar. Devlet kurumları, adliyeler, devlet hastaneleri ve birçok kurum da gönüllü stajyerleri kabul etmiyor. Haliyle öğrenciler de özel bazı kurumlara başvurup kendileri staj bulmaya çalışıyorlar.

Diğer bir olumsuz özellik ise iş ilanlarında en az iki yıl tecrübeli kişiler isteniliyor ve bazı yerler çok düşük maaşla çok iş yaptırmaya kalkabiliyorlar. Tabi ki bu durum her yer için geçerli değil ve kişinin kendini ne kadar geliştirdiğiyle ilgili bir durum. Yani kendinizi ne kadar çok geliştirir, ne kadar çok deneyim elde ederseniz daha iyi bir iş imkânına sahip olmanız o kadar olasıdır.  

Her ne kadar olumsuzlukları can sıkıcı olsa da psikoloji okumak kişinin hem kendi gelişimine hem de çevresini anlamasına büyük ölçüde katkıları olan bir alandır. Severek icra ettiğiniz müddetçe bu olumsuzlukların da üstesinden gelip başarılı bir kariyere sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz