Psikolojik Filmler

11
6622
psikolojik film
En iyi psikolojik filmler

En iyi psikolojik filmler listesi

Psikonot ekibi olarak psikolojik film severler için psikolojik filmler listesi hazırladık. Bu listeye psikolojinin her alanından en iyi psikolojik filmler ekledik. Listede sizinde izlediğiniz ve beğendiğiniz filmler varsa yorum kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Sinema sanatının da psikoloji bilimi ile ilgilendiğini ve hatta zengin bir kaynak olarak psikoloji konularından beslendiğini söyleyebiliriz. Sinemanın atasının “insanı, insana, insanla” anlatan tiyatro olduğunu düşündüğümüzde, bu ilginin olağan hatta kaçınılmaz olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Özellikle “kişilik bozukluğu” olan karakterlerin yaşamı etrafında senoryalaştırılan birçok öykü beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmlere konu olan kişilik bozukluklarının genellikle ya en yaygın bilinenler arasından ya da kişiyi suça sürükleyenlerden seçildiğini görüyoruz. Bunların yanı sıra bir öyküde yer alan kişi, olay, yer vb. unsurların kendileri yerine, bu unsurların ana karakterin duygu dünyasındaki yansımalarını irdeleyen-önceleyen yapımlar da mevcuttur.

En iyi psikolojik filmler

Hâl böyle olunca “psikolojik filmler” tanımı çoğu zaman eksik kalıyor. Bu nedenle psikolojik filmler tanımı ile birlikte (ya da yerine) “psikolojik gerilim filmleri” tanımını kullanmak daha doğu olabilir. Sonuçta sinemanın kendi sınıflandırması içerisinde gizem, dram ve gerilim unsurlarını belli oranlarda buluşturan değişik film türleri var. Adına ister psikolojik film isterseniz de psikolojik gerilim filmi deyin, kimileri kült hâline gelmiş onlarca film sinemaya veya psikolojiye ilgisi olan milyonları etkilemiştir.

Psikopat, şizofren, çoklu kişilik bozukluğu sahibi, eşcinsel, ensest eğilimli, duygu-durum bozukluğu vb. psikolojik sorunları olan bireyler hakkında bilgi sahibi olmak, onlarla empati kurabilmek, varsa suç potansiyellerini farkedebilmek ve son olarak iyi vakit geçirmek istiyorsanız, bundan sonraki film seçimlerinizde psikolojik film ya da psikolojik gerilim filmileri türüne ağırlık vermelisiniz.

1Yağmur Adam – 1988

Yağmur Adam filmi konusu: Otizm

Rain Man 1988 izle, Charlie ismindeki bir ithal araba satıcısı hayatında sadece kendi düşüncelerine saygı duyan bencil bir şehir çocuğudur. Uzun zamandır görmediği babasının ölüm haberini alan Charlie, cenaze törenine gittiğinde babasının 49 model Buick Roadmaster arabası hariç geri kalan bütün servetini bir vakfa bağışladığını öğrenir. Charlie, bu mirasın kendi hakkı olduğunu düşünerek pay almak için vakfı ziyarete gider. Ancak orada karşısına çıkan şeyler onun bütün hayatını yeniden gözden geçirmesine neden olacaktır.

2Sol Ayağım – 1989

Sol Ayağım filmi konusu:
Fiziksel engeli olan bir adam

The Story of Christy Brown filminde, Chirsty Brown doğuştan beyin felçlidir ve o bu yüzden hareketlerini bir türlü kontrol edemeyen tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş biridir. Hayatına artık o şekilde devam etmek zorundadır. Bir gün sol ayağının felçten etkilenmeyip onu kullana bildiğini fark etmiş ve bu yüzden çok sevinmiş ve hayatı değişmiştir. O bunu bir şans olarak görmüş ve hastalığı yenmek için mücadeleye başlar. O bu sayede sol ayağı ile yazmayı öğrenir ve şiirler romanlar güzel şeyler yazmaya başlar.
3Aklım Karıştı – 1999

Aklım Karıştı filmi konusu:
Psikiyatri kliniğinde geçen olaylar

Yaşamına kast etme,günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak Claymoore adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanından, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

4Wilbur Ölmek İstiyor – 2002

Wilbur Ölmek İstiyor filmi konusu:
İntihar ve Depresyon

Wilbur, intihar eğilimli birisidir. Abisi Harbour da kendi halinde yaşamakta ve ölen babalarından kalan bir dükkanda sahaflıkla uğraşmaktadır. Wilbur’un intihar probleminin sevgilisizlik olduğunu savunan psikolog görüşüne abisi Harbour da destek verir. Fakat bir süre sonra Harbour beklenmedik bir aşka tutulacak ve bu ilişkisi Wilbur’u da yakından etkileyecektir. Kara mizahı, romantizmle buluşturan film, Avrupa Film ödülleri dahil toplamda 11 ödül kazanmış bir yapım niteliğinde… 
5Kimlik – 2003

Kimlik Filmi konusu:
Çoklu kişilik bozukluğu

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on insanı, asabi bir gece müdürünün idaresindeki ıssız bir motelde bir araya getirir. İçlerinde bir limuzin şoförü, bir tele kız, bir katili nakleden bir polis, 80’li yılların bir televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve kriz içinde olan bir aile bulunmaktadır. Sığınacak bir yer bulmanın getirdiği rahatlama, yolcuların teker teker ölmeye başlamasıyla yerini korkuya bırakır. Çok geçmeden, yaşamak istiyorlarsa, kendilerini biraraya getiren sırrı çözmekten başka çareleri olmadığını anlayacaklardır

6Atlı Karınca – 2011

Atlı Karınca filmi konusu: Ensest

Erdem, Sevil ve çocukları Edip ve Sevgi’nin küçük bir kasabada süren yaşamları, Sevil’in annesinin felç geçirmesi sonucu İstanbul’a taşınmalarıyla değişime uğrar. Edip, yatılı okulda olduğu on yıl boyunca evden uzaklaşmıştır; Erdem’in ise iyi bir yazar olma hayalleri sürmektedir. bir şekilde değişen tavırlarını, içine kapanmasını ve mutsuzluğunu fark eden Sevgi’nin ani tavır değişikliklerinden şüphelenen Sevil, evin içerisinde yaşanan bazı olayları sorgulamaya girişir ve yıllardır kapalı kapılar ardında saklanan sırrı keşfeder. Erdem bir trafik kazasında yaşamını kaybedince, ölümü ailede yeni sırların ortaya çıkmasına neden olur. Küçük bir ailenin her üyesi hayatları boyunca tek başlarına taşımak zorunda kalacakları gerçeklerle baş başa kalır. Kendilerine bile itiraf edemedikleri bu sır nedir?
7Siyah Kuğu – 2010

Siyah Kuğu filmi konusu:
Mükemmeliyetçilik – psikolojik gerilim

Baş rolünde Natalie Portman ve Mila Kunis yer aldığı sinema yapımı şahaneler arasında yerini almıştır. Nina Amerika’da hayatını sürdürmekte olan balerindir. Zamanının büyük bir kısmını balerin yaparak geçiren Nina dans etme arzusu içerisinde sınırsız bir yer kaplamaktadır. Annesi Erica ise kızı gibi oda önceden balerin yapmaktadır. Günün birinde yönetmen olan Leroy KUĞU GÖLÜ baş balerini Beth’i yeni sezon içerisinde değiştirme karar alırken onun yerine tercih edeceği kişi ise Nina’dan başkası değildir. Ancak bu süreç içerisinde karşısına Lily adında balerin ona rahip olarak aralarında kıyasıya bir yarışma söz konusu olacaktır.

8Karanlıktakiler – 2009

Karanlıktakiler filmi konusu:
Sosyofobi- cinsel taciz

Egemen (Erdem Akakçe) 30’lu yaşlarını aşmış, bir reklam ajansında ofis boy olarak çalışan ve ilerleyen yaşına rağmen annesi Gülseren (Meral Çetinkaya) ile aynı evde yaşamak zorunda olan genç bir adamdır. Annesinin zihinsel kararmalarıyla geçen bir hayat Egemen için, evlerinin içine gizlenmiş, belki de sadece onlar için hazırlanmış ufak bir cehennem gibidir. Gülseren içinse hayattaki tek varoluş nedenidir Egemen. Gerisi, kendisini hapsettiği evinde yaşadığı bitmeyen bir huzursuzluk ve tedirgin bir ruhtur. Yanında olmasını istediği tek kişi Egemen’dir. Oğlunun kendisinden ayrılmasına dair en ufak bir düşünce bile bir çılgınlık nöbetine girmesi için yeterlidir. Egemen’in tüm hayatını geçirdiği bu cehennemden uzaklaşarak, rahat nefes alabildiği, normal bir hayata yaklaştığı tek yerse çalıştığı reklam şirketidir. İşi sayesinde dış hayatla bir bağ kurmak az da olsa annesinin karanlık dünyasından uzaklaştırır Egemen’i. Öte yandan patronu Umay’a (Derya Alabora) duyduğu ilgi genç adam için büyük bir açmazdır. Annesinin varlığı bu ilgi önünde koca bir engeldir. Çaresizliği artan Egemen iki kadın arasında sıkışıp kalır.
9Sineklerin Tanrısı – 1963

Sineklerin Tanrısı filmi konusu:
İnsanların medeniyetten uzaklaştıklarında “id” lerinin nasıl devreye giridiğini anlatıyor

Uçakta yolculuk eden tüm yetişkinlerin hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanan bir kazadan kurtulmayı başaran bir grup küçük çocuk, kendilerini buldukları ıssız adada yaşam savaşı vermeye başlarlar. Ancak bu durumda bile ayrılıklar söz konusudur. İkiye ayrılan grup iki farklı lider tarafından yönetilir. Her iki grubun amacı da farklıdır. Bir taraf eğlencesine bakarken diğer taraf hayatta kalmak için çözümler aramaktadır. İki grup lideri arasında başlayan çekişme zamanla büyük bir rekabete dönüşür ve işler korkunç bir noktaya sürüklenir.

10Beny’nin Videosu – 1992

Benny’nin Videosu filmi konusu:
Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri

Zaman geçtikçe hayata ve ailesin karşı yabancılaşan 14 yaşındaki Benny, zamanının çoğunu şiddet dolu videolar izleyerek ve kendi el kamerası ile çekim yaparak geçirmektedir. Gün geçtikçe akıl sağlığını yitirmeye başlayan ve gerçeklik algısı kaybolan Benny, izlemiş olduğu domuzun parçalanma videosu gibi kendi ev yapımı filmini çekecektir. 
Michael Haneke’nin Duygusal Buzlaşma Üçlemesi (Kent Üçlemesi)’nin ikinci filmi olan Benny’s Video, bu filmde de Avrupalı orta-sınıf ebeveynleri yerden yere vuruyor. Ayrıca Haneke’nin filmiyle ilgili yorumu da oldukça etkileyici: “Çocuklar duygusal ya da entelektüel destek verilmeksizin televizyonun önünde bırakılırsa, onlar için Saraybosna’daki bir cesetle Terminatör’deki bir ceset arasında gerçeklik açısından bir fark kalmaz. Benny aslında ne yaptığının farkında değil çünkü videolarda tek yapmanız gereken filmleri geri almak, böylece ölen insanlar yeniden canlanır.”


İlgili İçerik: Psikolojik Gerilim Filmleri

11 YORUMLAR

 1. Kimlik filmini daha önceleri duymuştum ama bu kadar detaylı açıklamayla karşılaşmamıştım. Emeğinize sağlık. Aslında psikolojik filmler sürekli takip edilmesi gereken filmler arasında diye düşünüyorum. Herkese tavsiye ederim.

 2. Sol ayağım filmini gerçekten çok merak ediyordum burada görmek çok etkili oldu. Yarın mutlaka izleyeceğim

  • Psikolojik filmler yazımıza yaptığınız yorum için teşekkür ederiz

 3. Bazılarını izledim bazılarını izlemedim. İzlemediklerim, de listeme aldım teşekkür ederim.

  • Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Listemiz sürekli güncel kalacaktır bizi takipte kalın.

 4. Siyah Kuğu (Black Swan) filmi oldukça etkileyici ve şaşırtıcı. Eğer sıralama yaptıysanız daha üst sıralarda olmalıydı bence 🙂

  • Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu filmlerin hepsi birbirinden güzel olduğu için her hangi bir sıralama yapmayıp rastgele listeledik.

 5. En iyi psikolojik filmleri bana sunduğun için teşekkür ederim psikonot

  • Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Psikoloji alanında doğru bilgiyi sizlere sunmak için buradayız.

 6. Benny’in videosunu izledim ama pek bir şey anlamadım. Tam olarak nasıl yorumlanmalı, somut olarak konusu nedir? (sosyal fobi vb. bir konusu var mı?)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz