Psikolojik gerilim filmleri

1
2551
en iyi psikolojik gerilim filmleri
psikolojik gerilim filmleri

En iyi psikolojik gerilim filmleri

Bugün arama motorunuza “en iyi psikolojik filmler” ya da “en iyi psikolojik gerilim filmi” yazdığınızda birçok filme ulaşabilirsiniz. Önemli olan psikolojik film ya da psikolojik gerilim filmi izleyerek geçirdiğiniz zamanı “iyi/kaliteli” olarak tanımlayabilmeniz. Gerek konu seçimi, gerek oyunculuk, gerekse sinema tekniği açısından benzerleri arasından sıyrılmış ve “mutlaka izlenmeli” denebilecek psikolojik gerilim filmleri mevcut. Biz de sizlere fikir verebilmek adına bir “en iyi psikolojik gerilim filmleri listesi” oluşturduk. Şimdiden iyi seyirler. İsterseniz en iyi psikolojik filmler listemize de göz atabilirsiniz.

1Funny Games – 2007

Funny Games filmi konusu:
Psikolojik gerilim – Aile ilişkileri

Ann (Naomi Watts), George (Tim Roth) ve oğulları Georgie (Devon Gearhart) kısa bir tatil için göl kenarındaki yazlık evlerine giderler. Vardıklarında komşuları Fred ve Eva’de bir gariplik sezerler. Ertesi sabah golf oynamak üzere sözleşmişlerdir. George ve Georgie yelkenli teknelerini tamir ederken, Ann de yemek yapmaya koyulur. Bu sırada Eva’ların misafiri olarak tanıştıkları genç ve kibar görünümlü Peter (Brady Corbet) Ann’den yumurta istemey gelir. Birden, Peter’ın içeriye nasıl girdiği konusunda şüphelenen Ann yumurtaları vermekte tereddüt yaşar ve bu, aile için gerilim dolu saatlerin başlangıcı olur.

2Insomnia – 2002

Insomnia filmi konusu:
Polisiye gerilim – Uyuyamayan bir polisin maceraları

LAPD dedektifi Durmer bir cinayeti araştırmak üzere Alaska’ya gelir. Aklında bir kişi vardır ama delil olmadığından takibe alır. Bu arada yardımcısını kazara öldürür. Artık kendiside bir katildir ve bu bilgiyi bilen bir kişi daha vardır. 6 ay gündüzün yaşandığı bir yere ayak uydurmak hiç de kolay değildir ama onun gibi uykusuzluk çeken bir kişi daha vardır.

3Çıldırış – 2005

Çıldırış filmi konusu:
Psikolojik gerilim

Jack Starks, Körfez Savaşı sırasından başından ağır yaralanmasına rağmen hayatta kalabilmiş eski bir askerdir. İyileşmesine rağmen sürekli hafıza problemleri yaşayan Jack, hiç akrabası da olmadığı için bu krizleri daha da ağır geçirmektedir. Son çare olarak doğduğu kasabaya, Vermont’a geri dönmeye karar verir.Otostopla yoluna devam eden Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve biraz ileride polis kontrolü ile karşılarşırlar.Jack’in gelgitlerle dolu hafızasındaki son görüntüler bunlardır. Kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır.

4Bir Zamanlar Anadolu’da – 2011

Bir Zamanlar Anadolu’da filmi konusu:
 Cinayet soruşturmasında doktor ve savcının 12 saatlik gerilimli hikayesi .

Bir Nuri Bilge CEYLAN filmi. Filmde cinayet soruşturmasında doktor ve savcının 12 saatlik gerilimli hikayesi. Kasabalarda hayat, bozkırın ortasında sürdürülen yolculuklara benzer. Her tepenin ardında “yeni ve farklı bir şey” çıkacakmış duygusu, ama her zaman birbirine benzeyen, incelen, kıvrılan, kaybolan veya uzayan tekdüze yollar.

5Musaranas – 2014

Musaranas filmi konusu: Agorafobisi (açık alan korkusu)

1950 İspanyasında geçen psikolojik gerilim filminde Montse agorafobisi (açık alan korkusu) bir bireydir. Hayatı bir apartman dairesinde geçmektedir. Montse hayatının kalanını bu apartman dairesinde mi geçirecek yoksa başına çok daha farklı olaylar mı gelecek?

6Yüksek Tansiyon – 2003

Yüksek Tansiyon filmi konusu:
Psikopat bir katilin evdekileri teker teker öldürmesini ele alan gerilim dolu bir film.

Alex ve Marie okuldan arkadaştırlar. İki arkadaş sınavlarına rahat çalışabilmeleri için Marie’nin ıssız bir yerdeki evine giderler. Bu eve varmakta zorluk çekerler saat geç olmuştur ve eve anca varabilmişlerdir. Eve girdiklerinde yatmak için odalara çekilirler. Kısa bir süre sonra davetsiz misafir gelir. Kapı çalar ve içeri girer. Psikopat katil evdekileri teker teker öldürmeye başlar… 3

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz