Ringelmann Etkisi

1
8814
Sosyal kaytarma veya Ringelmann etkisi nedir?
Ringelmann etkisi nedir? Sosyal kaytarma nedir?

Ringelmann Etkisi Nedir?

Ringelmann etkisi diğer adıyla sosyal kaytarma nedir? 1913’te Max Ringelmann denen bir adam insanlarda tuhaf bir şey fark etti. Bunu test etmek için eline bir halat alan Ringelmann, öncelikle bireylerden teker teker bu halatı çekmelerini istedi. Daha sonra ise aynı insanlardan, bir grupla birlikte aynı şekilde halatı çekmelerini istedi. İnsanları iki durumda da gözlemleyen Ringelmann, bireylerin tek başına halatı çekerkenki performansının, grup içindeyken harcadığı performanstan daha fazla olduğunu belirtti. Bu duruma ise ‘Ringelmann etkisi’ yahut ‘Sosyal kaytarma’ denilmektedir.

Sosyal Kaytarma Nedir?

Genellikle insanlar, çok fazla insandan oluşan büyük grupların daha fazla iş başardığını düşünürler. Daha fazla insan demek daha fazla yapılan iş demektir ve bu akla yatkın gözükür. Çoğu olay için bu geçerli olsa da Ringelmann etkisi bunun tersine, daha fazla insan olduğunda bireylerin işten kaytardığını ortaya koymaktadır. Buna neden olabilecek bir sebep ise daha fazla insandan oluşan gruplarda bireyin performansının ölçülmesinin daha zor olmasıdır. Örneğin, beyin fırtınası yapılan bir toplantıda, toplantıyı sonlandırırken bir kişinin hiç konuşmadan, bir fikir beyan etmeden öylece oturduğunu fark edebilirsiniz. Toplantıda konuşan yeterli sayıda insan olması, o kişinin üzerinde toplantıya katılma baskısının kalkmasına neden olur; çünkü hiç kimse onun katılıp katılmadığını fark etmez.

Bazı insanlar bu duruma bilmeden düşer ve kendilerini faydasız biri olarak görür. Bu gibi durumlarda bireyler kendilerine ‘Nasıl faydalı biri olabilirim?’ gibi bir soru yönelttiğinde, çevrelerindeki problemlerin daha farkında olur ve beynindeki ‘Başkaları nasıl olsa bu problemi çözer’ yargısı, ‘Bu problemi nasıl çözebilirim?’ ifadesine döner. Sonuç olarak, faydalı biri olmayı seçmek de Ringelmann etkisini yok eder.

Kaynak

https://qz.com/848267/the-ringelmann-effect-productivity-increases-when-youre-working-solo-rather-than-on-a-team/

Sosyal Psikoloji Nedir?

Psikoloji Nedir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz