Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği (WISC-R)

0
1603

WISC-R, David Wechsler tarafından geliştirilmiş bir zeka testidir. 6 ile 16 yaş aralığındaki çocukların ve gençlerin zekâ ölçümünde kullanılan en güvenilir testlerden biridir. Testte verilen maddeler ve yönergeler bu yaş aralığındaki çocukların anlayabileceği ve ilgi duyacağı şekilde hazırlanmıştır. WISC-R, sözel ve performans olmak üzere iki bölüm, 12 alt testten oluşur. Sözel bölümün alt testleri Genel Bilgi, Benzerlikler, Aritmetik, Sözcük Dağarcığı, Yargılama ve ek test olarak Sayı Dizisi alt testinden oluşmaktadır. Performans bölümünün alt testleri Resim Tamamlama, Resim Düzenleme, Küplerle Desen, Parça Birleştirme, Şifre ve ek test olarak da Labirentler alt testinden oluşmaktadır. Sözel ek alt testi, sözel alt testlerin hepsini tamamlamayan çocuklar için; performans ek alt testi ise, çocuk performans testlerinin hepsini yapamadığında uygulanmaktadır.

Testin tamamını uygulamak yaklaşık bir veya bir buçuk saat sürmektedir. Bu süre test uygulanan çocuğa göre değişkenlik göstermektedir. Bütün performans alt testlerinde ve bir sözel alt testte süre sınırlaması vardır. Testi uygulayan kişi kronometre ile zaman tutar ve puanlama da bu süre sınırları içinde yapılmaktadır. Çocuk, süresi bittiği halde testi yapamadıysa ve yapmaya devam etmek istiyorsa, çocuğun cesaretini kırmamak için testi tamamlamasına izin verilir fakat puanlama çocuğun zaman sınırında tamamladıklarıyla yapılır.

WISC-R Testini Kimler Uygulayabilir?

WISC-R zekâ testi, eğitimini alan kişilerce uygulanabilen bir testtir. Testi uygulayan kişi test sırasını, testin formatını, puanlamaları, soru şekillerini ve çocuğa verilen sözlü talimatları değiştiremez. Testi yapan kişi standart koşullara mutlaka uymalıdır.

Test Odası Nasıl Olmalıdır?

Çocuğun rahat edebileceği bir ortam oluşturulmalıdır. Odanın iyi aydınlatılmış ve havalandırılmış olması gerekir. Dışarıdan gelen gürültüler çocuğun dikkatini dağıtacağından dolayı, oda mümkün olduğunca gürültüden uzak olmalıdır. Aynı zamanda, kullanılan materyaller çocuğun rahatça ulaşabileceği ve rahat hareket edebileceği şekilde olmalıdır. Testin uygulandığı masa çocuğun görüş çizgisinin altında ve düzgün olmalıdır.

Odada testi uygulayan kişi ve çocuktan başka birisinin olmaması gerekir. Özellikle okullarda uygulanan testlerde odada öğretmen veya müdür bulunduğu zaman çocuk testi bir sınav olarak algılamakta ve bu durum test performansını etkilemektedir. Aynı zamanda ebeveynlerden birinin odada bulunması da çocuğu baskı altında bırakıp performansını etkileyebilir.

WISC-R Puanlama

Her bir alt testin puanlamaları farklıdır. Sözel ve performans testlerinden olan puanlar son aşamada toplanır ve toplam test puanı elde edilir. Toplamda elde edilen zekâ puanına Genel Zekâ Puanı denir. Sözel alt testlerinden elde edilen toplam puana Sözel Zekâ Puanı; performans alt testlerinden alınan toplam puana Performans Zekâ Puanı denir.

Test sonucu her ne olursa olsun çocuğa yansıtılmamalıdır. Ayrıca anne babalar bu test sonucunu çocuklarını etiketlemek için değil, çocuklarının geliştirilmesi gereken alanlarını tespit etmek amaçlı kullanmalıdırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz