Yeme Bozukluğu

0
1687
yeme bozukluğu
Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme Bozukluğu Nedir?

Yeme bozukluğu, anormal yeme ve kilo kontrol davranışlarını içeren psikolojik rahatsızlıklardır. Kilo, beden şekli ve yemek yemeye karşı bozulmuş tutumlar bu rahatsızlıkların temelidir. Beden şekline karşı tutumlar cinsiyetler arası değişebilir. Örneğin erkekler kaslı bir vücuda sahip olmak isterlerken kadınlar daha zayıf olmaya odaklanırlar.

Yeme bozukluğu kadınlarda daha çok görülmekle birlikte erkeklerde görülme oranı da son zamanlarda artmaktadır. Yeme bozuklukluğu genellikle ergenlik döneminde başlamaktadır.

Yeme Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Yeme bozukluğu DSM-5 tanı kriterleri kitabında 4 kategoriden oluşmaktadır:

  1. Anoreksiya Nervosa
  2. Bulimiya Nervosa
  3. Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu
  4. Sınıflandırılamayan Yeme Bozuklukları

Yeme Bozukluğunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yeme bozukluğuna sebep olabilecek birçok faktör vardır. Bunları genetik faktörler, nöro biyolojik faktörler, kişilik, bilişsel ve davranışsal faktörler, ailevi faktörler, çevresel faktörler ve sosyokültürel faktörler olarak sıralayabiliriz. Ailede anoreksiya ve bulimiya olan kişi veya kişiler varsa bireyin yeme bozukluğu geliştirme riski artmaktadır. Aynı zamanda yapılan ikiz araştırmalarına göre tek yumurta ikizlerinden biri yeme bozukluğu geliştirdiğinde diğerinde de yeme bozukluğu görülme oranı, çift yumurta ikizlerine göre daha fazladır. Bu da genetik faktörlerin bu bozuklukta önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Diğer yandan, sosyokültürel baskı da yeme bozukluğu geliştirmeyi etkilemektedir. Kadınlar için zayıflığın, erkekler için kaslı olmanın ideal olduğunu vurgulayan toplumlarda yeme bozuklukları daha fazla görülmektedir. Özellikle günümüzde sosyal medya, televizyonlar, diziler ve filmlere bakıldığı zaman incecik mankenler, kaslı ve fit vücuda sahip olan erkek modeller göze çarpmaktadır ve gençler de bu modelleri ideal olarak görüp onlara özenmektedir. Bu durum bireylerde kendi bedenlerini beğenmemeye ve bunun sonucu olarak da diyet, spor yahut zayıflama hapları kullanımına itmektedir. Bu durum da kişide yeme bozukluğu görülme riskini arttırmaktadır. Bu sebeplere ek olarak, mükemmeliyetçi bir kişilik özelliğine sahip olan bireylerin yeme bozukluğu geliştirmesi diğer kişilik özelliklerine göre daha yüksek orandadır. Yapılan bir araştırmaya göre, anoreksiya olan bireylerin anneleri, herhangi bir yeme bozukluğuna sahip olmayan bireylerin annelerinden daha fazla mükemmeliyetçi bulunmuştur. Bu da hem kişilik özelliklerine hem de ebeveynlerin etkisine bir örnektir.

Yeme Bozuklukları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yeme bozukluklarının nörobiyolojik tedavisinde antidepresanlar kullanılmaktadır. Antidepresanlar her ne kadar etkili olsa da kişilerin tedaviyi bırakma oranı yüksektir ve tedavi bırakıldığında yeme bozukluğunun nüksetmesi de çok yaygındır.

Anoreksiya tedavisinde, kişinin fiziki durumu hastaneye yatırmayı gerektirebilir. Kişinin tıbbi durumunu kontrol altına almak ve kilo almasını sağlamak hastaneye yatırma sürecinde temel hedeftir. Pekiştireçler ile kilo alımını devam ettirmek her ne kadar etkili bir yöntem olarak gözükse de uzun süreli bir yöntem değildir. Anoreksiyada aile temelli tedavilerin daha etkili olduğu düşünülmektedir.

Bilişsel davranışçı terapi bulimiya ve tıkınırcasına yeme bozukluklarında hem kısa sürede hem de uzun sürede en etkili yöntemlerden biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz